top of page
Competition Winners List
website-banner.png

N.A.I.L.S Beauty Masters Championship ASIA 2022
18 November 2022 | Singapore EXPO

Onsite Professional Competition (Beauty)

Various competitions were held onsite during the competition day for the contestants to compete for the top prizes.

Best Salon Gel Art       

1st Place                 SEE YANHONG
2nd Place               GOH HUI LING ANGELA
3rd Place                LAILATUL NIMAH

TOTAL LOOK  (TEAMWORK) ▪ 体造型(团队) ▪ スタイリング全般(チーム)
Best Fantasy Art Total Look (Nailart)       

1st Place                 ESTHER TEE PHOOI WEI & CAO YINIAN
2nd Place               AMANDA JOEY SEOW & SEE ARAK

Submission Onsite (Boxed) Competition 
NAILS (INDIVIDUAL) ▪ 美甲(个人) ▪ ネイルアート(個人)
Best Salon Nail Art (Free Style)       

1st Place               LAILATUL NIMAH
2nd Place             ONG CHIEW LENG
3rd Place              OOI SOK YUEN DEBBIE

 

Best Embossed Nail Art (Free Style)             

1st Place               SEE YANHONG

2nd Place             PACHARAPAISIT KULKALYA

3rd Place              TAN SIEW HOON ALICIA

Best Mixed Media Nail Art (Free Style)        

1st Place              WONG YIN KHE
2nd Place            KUAN JIA EN
3rd Place             LAU WAN YI

Best Flat Nail Art (Free Style)          

1st Place               YEO ZHEN HAO
2nd Place             TAN SZE HWEE ZESS
3rd Place             
 TORRECILLAS ROMERO ROSARIO BERENICE

Best Stone Deco Nail Art (Free Style)                

1st Place                DEMI CHEE LI SHAN 
2nd Place              SEE YANHONG
3rd Place               MARI KOYAMA

GRAND CHAMPION ▪ 总冠军 ▪ チャンピオン

Top best 2 results would be taken into consideration for the Grand Champion award [1 x Onsite, 1 x Onsite Submission (Boxed)]

Grand Champion (Amateur) Winner
SEE YANHONG
NAILS (INDIVIDUAL) ▪ 美甲(个人) ▪ ネイルアート(個人)
Best Salon One Tone Extension         

1st Place                 YANG LUYAO
2nd Place               SEE YANHONG
3rd Place                RACHEL CHEN SHU YING

 

Best Mixed Media Art        

1st Place                 LI JIAO
2nd Place               ANN LE THI TRUC LINH
3rd Place                MANPREET KAUR

EYELASH (INDIVIDUAL) ▪ 睫毛(个人) ▪ まつげ(個人)
Best Classic Single Eyelash Extension   

1st Place              PHAM HOANG ANH THU
2nd Place            ANN LE THI TRUC LINH
3rd Place             OOI SOK YUEN DEBBIE

SPMU (INDIVIDUAL) ▪ 半永久化妆(个人) ▪ セミアートメイク(個人)
Best Lip Embroidery        

1st Place                 ANN LE THI TRUC LINH
2nd Place               CU THI MAY
3rd Place                TEO LING KAI VALERIE

NBMCA22-Onsite
SPMU (INDIVIDUAL) ▪ 半永久化妆(个人) ▪ セミアートメイク(個人)
NAILS (INDIVIDUAL) ▪ 美甲(个人) ▪ ネイルアート(個人)
Best Salon Nail Art (Free Style)(Prism Challenge Award)    

CHONG CHIEN LING
WENG RUILIAN

Best Mixed Media Nail Art (Prism Challenge Award) 

MAVIS CHAN

Pedicure Art (Prism Challenge Award)

CHAN POOI YAN

SPMU (INDIVIDUAL) ▪ 半永久化妆(个人) ▪ セミアートメイク(個人)
Best Eyebrow Ombre Embroidery (Prism Challenge Award)        

VIVIAN LIM JIA MIAN
THET MAY PHYO

Onsite PRISM Challenge Award (Beauty)

A special award curated by Founder, Ms Rachel Tang as an encouragement for all to experience the excitement of an international competition. Challenge yourself, no matter which stage of life you are at.

▪︎ Open Division.    |   ▪︎ No Winning Placing.      ▪︎ Each Contestant Receives an Award.

TAN PEI SZE
VANESSA WONG
DACANAY SHEMAIAH JENN GONGON
NUR,DIYANAH BTE MUHAMMAD PASLI
LIYANA MOHAMAD ISMAM
NURKHAIRINA BTE KAMARUSZAMAN
CHERYL TAN CHING YEE
O'WAYNE SIN HONG JIE
TAN WEI CHONG
DORIS YEO ZI XI
CHRISTINE HUANG YAN XIN
JANELLE QUEK YU XUAN
MAVIS YEO KAI XIN

NAILS (INDIVIDUAL) ▪ 美甲(个人) ▪ ネイルアート(個人)
Best Manicure [Natural] (Prism Challenge Award)   

CHAN POOI YAN
YANG LUYAO
LAILATUL NIMAH
TOH SER YUAN
MANPREET KAUR
GOH XIN JIE
SIM PEI WEN
TANG JIA HUI
TAN YAN HUI DORIS
DAYANG ADILAH BINTI ABDUL HAMID
SITI UMAIRAH BINTE RAHILI
FARISHA BINTE SHAHRIL
SITI NUR AYUMI BINTE MOHAMED SUFIAN

 

Special Award            GOH XIN JIE

EYELASH (INDIVIDUAL) ▪ 睫毛(个人) ▪ まつげ(個人)
Best Classic Single Eyelash Extension (Prism Challenge Award)        

YU POH TING
VO KIM TUYEN
KERRIN DO THANH THUY
LUONG NGUYET HA

Special Award            YU POH TING

TEJO WATI TRI UTAMI
LALENKAWLI HAUHNAR
SIANG ZA THLUAI

Best Eyebrow Ombre Embroidery (Prism Challenge Award)       

TEJO WATI TRI UTAMI
MICHELLE CHANG RU SHOW
LALENKAWLI HAUHNAR

 

Special Award            MICHELLE CHANG RU SHOW

SIANG ZA THLUAI
TEO LING KAI VALERIE
MAGAR NINGMA BUDHA

Onsite (Boxed Submission) PRISM Challenge Award (Beauty)
NBMCA22-PRISM
Digital Submission Competition (Beauty Online)
NAILS (INDIVIDUAL) ▪ 美甲(个人) ▪ ネイルアート(個人)
Best Design Sculpture Nail (Free Style)     

1st Place                  IGUCHI MINO
2nd Place                LEONG HUI MIN JOAN
3rd Place                 VALERIE LIM
Special Award        CHEN WANTING

 

Best Mixed Media NailArt (Free Style)

1st Place                    VALERIE LIM 

2nd Place                  BOLORMAA BUYANTU
3rd Place                   ANANYA SHARMA

Special Award          ERI NAGATA

Best Stone Deco NailArt (Free Style)

1st Place                 VO HOANG HA
2nd Place                PEARL TEO
3rd Place                 LISA KIYAM

Special Award       MAVIS TAN SHU QUN

Best Salon NailArt (Free style)

1st Place                ANANYA SHARMA
2nd Place              SITI NORHANANI BINTI HUSIN
3rd Place               ASAKO KIKUCH

Special Award     CHEN HUI TING, JOCELYN

Best Flat NailArt (Free Style)

1st Place                   SAORI WATANABE 
2nd Place                 MIHO HAKUMA
3rd Place                  VALERIE LIM

Special Award         ERI NAGATA

Best Salon NailArt (French style)

1st Place                  MIHO HAKUMA
2nd Place                YACHIYO YOSHINAGA
3rd Place                 VO HOANG HA

Special Award        CHLOE SEOW 

Best Salon NailArt (Horror Theme)

1st Place                 KANAKO SUZUKI
2nd Place                KOH LEE LENG
3rd Place                 CHEONG YOKE YEE

Special Award        ANANYA SHARMA

Best Stamping NailArt (Free Style)

1st Place               LYNETTE LIM
2nd Place             TORRECILLAS ROMERO ROSARIO BERENICE
3rd Place              TEO LING LEE

Special Award     VO HOANG HA

MAKEUP (INDIVIDUAL) ▪ 化妆(个人) ▪ メイク(個人)
Best Bridal Makeup - Traditional

1st Place                  BRENDA CHUA ZI XIN
2nd Place                LIM YU HUI
3rd Place                 DAI ZHIPING

Special Award        JACQ CHEONG

Best Bridal Makeup - Modern White

1st Place                   JIANG SIOW WAN
2nd Place                 DAI ZHIPING
3rd Place                  BRENDA CHUA ZI XIN

Special Award         CHERYL WONG

NBMCA22-Digital
For enquiries on the awards, please feel free to email us at admin@nailsingapore.org.